Suroviny jsem koupila v několikakilových baleních a jednou za čas si namíchám velkou sklenici prášku, která mi vydrží pár měsíců.
Místo aviváže, na změkčení a na případné rozpuštění zbylé sody používám směs octa a převařené vody (1:1).
Domácí prací prášek
500 g prací sody
250 g perkarbonátu
75 g nastrouhaného pracího mýdla
50 g TAEDu (TAED působí jako bělidlo, ale prášek lze namíchat i bez něj).
250 g perkarbonátu
75 g nastrouhaného pracího mýdla
50 g TAEDu (TAED působí jako bělidlo, ale prášek lze namíchat i bez něj).
Ve velké míse důkladně promíchejte všechny suroviny a přemístěte do uzavíratelné sklenice.
Až budete prát, na jednu pračku stačí 1-2 lžíce prášku. Do přihrádky na aviváž nalijte směs octa. Pokud je na oblečení flek, nejdříve ho zaperte žlučovým mýdlem ve studené vodě a pak přidejte do pračky s ostatním prádlem. A můžete prát!
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatZdravím Kristino, před nějakým časem jsem zkusila doma vyrobit prací prášek z prací sody a nastrouhaného pracího mýdla (už si přesně nepamatuji poměr). Vyprala jsem v něm světlé povlečení a tmavě modrá trička. Po vyprání jsem pozorovala změnu barvy povlečení i triček. Na tmavě modré bylo vidět, že zesvětlala o několik odstínů. Vyrobený prací prášek jsem proto přestala používat. Také jsem pozorovala, že vyrobený prášek při 30 stupních skoro vůbec nepění a pění až při vyšších teplotách (nastrouhané mýdlo se hůře rozpouštělo). Momentálně používám neparfémovaný ecover zero a jsem s ním moc spokojená. Kupuji ho v balení 1,5 l (30PD) za necelých 300 kč. V porovnání s některými prášky běžně dostupnými v drogeriích nevychází cenově vůbec špatně. Pere dobře a také oceňuji, že je bez parfemace.
OdpovědětVymazatMilá Any,
Vymazattohle se mi snad nikdy nestalo! Pravda, doma pereme spíše na 40 a výš. Nemůže to být i pračkou?